Skartace

Skartace je úplné, nevratné a hlavně bezpečné zlikvidování dat. Jedná se jak o data v papírové podobě, jako jsou různé smlouvy nebo seznamy zákazníků, tak o data v elektronické podobě třeba na CD, DVD nebo harddisku. Skartace je dnes už úplně běžná záležitost pro všechny společnosti.
Proč skartovat
Skartace dat je důležitá hlavně pro bezpečnost dat. Zabrání se tím jejich zneužití. Po skartaci jsou data totiž úplně a nevratně zničená, takže už se k nim nemůže nikdy nikdo dostat. Existuje hodně případů, kdy společnost podcenila smazání důležitých dat a poté došlo k jejich úniku, což mělo nebo mohlo mít katastrofální následky. Můžete si myslet, že si data můžete zlikvidovat sami, a že to určitě nepodceníte. Některé věci vám ale můžou uniknout a ani o tom třeba nebudete vědět. Dobrý příklad je třeba u dat na datových nosičích, jako je třeba pevný disk. Data sice můžete smazat a na první pohled už na disku nebudou, ale bohužel tam data zůstávají až do té doby než se přepíší jinými daty a to může být klidně až za hodně dlouhou dobu. Je tedy důležité zabývat se všemi různými detaily.
Co můžeme skartovat

Když se řekne pojem „skartace“, tak se nejdříve většina lidí představí skartaci papíru. Takže první řadě můžeme samozřejmě skartovat papírové dokumenty. Jedná se asi o nejběžnější předmět skartace. Ani si neumíte představit, kolik dokumentů a jiných papírů se dnes skartuje. Není to žádný složitý proces, ale musíte si dávat pozor na spoustu okolností, jako je třeba skartační lhůta. O tom si můžete přečíst v další části článku.


Dále skartují datové nosiče. Dnešní datové nosiče jsou elektronická média s pamětí. Jedná se například o CD, DVD, flash paměť, Blu-ray nebo pevné disky. Jen tak pro zajímavost, za datové nosiče se považují věci používané už v dávné minulosti. To jsou třeba v první řadě kameny a poté také pergamen. Když se vrátím k těm aktuálním, tak u nich je třeba dávat si pozor, abyste nic nepodcenili. Myslím tím třeba to, že když data z disku smažete, tak to neznamená, že hned úplně zmizí a už tam nikde nejsou, jak jsem zmiňoval už v předchozí části.

 

 

Archivace – co se děje s vašimi dokumenty

Copyright (c) 2013  REISSWOLF, Developed by 5Q.